Nasi patroni

1

DLACZEGO WYBRALIŚMY KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO NA SWOJEGO PATRONA?

BYŁ PO PROSTU DOBRYM CZŁOWIEKIEM. Był jednym z tych, którzy dobroć utożsamiali z mądrością, a talent z charakterem. Był jednym z tych, którzy wiedzieli, że nie można być wielkim pisarzem, będąc złym człowiekiem.” – tak opisał naszego wielkiego Patrona jeden z Jego przyjaciół.

2

KORNEL MAKUSZYŃSKI urodził się 8 stycznia 1884 roku w Stryju koło Lwowa. Uczęszczał do IV Gimnazjum im. Jana Długosza we Lwowie.

3

Już w wieku 14 lat zaczął pisać wiersze. Po raz pierwszy pojawiły się one w dzienniku „Słowo Polskie”, kiedy Kornel miał 16 lat.

4

Pisarz ukończył Wydział Filologiczny Uniwersytetu Lwowskiego. Studiował także na najsłynniejszym uniwersytecie świata – na paryskiej Sorbonie. W połowie 1915 roku Nasz Patron, jak tysiące innych mieszkańców Lwowa, został ewakuowany w głąb Cesarstwa Rosyjskiego.

5

Do ukochanej Polski Makuszyński wrócił po zakończeniu wojny w 1918 roku, ale już nie do Lwowa, a do Warszawy.

6

W tym czasie wiele tworzył, wydawał książki, najbardziej zaś ukochał dzieci i to dla nich napisał wiele opowiadań opartych na prastarych polskich legendach: „O wawelskim smoku”, „Wanda leży w naszej ziemi”, „Za króla Piasta Polska wyrasta”. Do najbardziej popularnych i kochanych przez najmłodszych nawet dziś należą tacy bohaterowie kornelowskich utworów jak: Koziołek Matołek, Małpka Fiki-Miki, Panna z mokrą głową, czy dwóch takich, co ukradli księżyc. Miasteczko Koziołka Matołka, Pacanów, odwiedzamy regularnie, uczestnicząc w wesołych spotkaniach Szkół Kornelowskich.

7

Zgodnie z zasadą Kornela Makuszyńskiego „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”, bohaterowie Jego utworów, oprócz wspomnianej dobroci pisarza, charakteryzowali się również radosnym usposobieniem, niezwykłym hartem Ducha i nadzwyczajną odwagą . „Przyjaciel wesołego diabła”, „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy”, „Szaleństwa Panny Ewy” to tylko niektóre z licznych tytułów ciekawych opowieści naszego wspaniałego Patrona.

8

Pod koniec swojego życia pisarz zamieszkał na stałe w willi Opolanka w ukochanym Zakopanem. Zmarł 31 lipca 1953 roku. Pochowano Go na góralskim Cmentarzu „Na Pęksowym Brzyzku”. Jeździmy tam co roku, kładąc na grobie ukochanego pisarza czerwone róże.

ZBIGNIEW HERBERT- WYBITNY POLSKI POETA, DRAMATURG, ESEISTA I NIEKWESTIONOWANY AUTORYTET MORALNY- od 19 listopada 2009 roku jest patronem Gimnazjum nr 4 w Elblągu

Od 2011 r. staliśmy się 20. członkiem elitarnego Klubu Herbertowskich Szkół- stowarzyszenia skupiającego szkoły noszące imię poety w Polsce i na świecie.

25 listopada 2012 r. odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru- symbolu naszej szkoły.

Od 2012 r. do 2015 r. delegacje nauczycieli wraz z przedstawicielami młodzieży ( poczet sztandarowy i zwycięzcy konkursu o życiu i twórczości patrona) brali udział w corocznych zjazdach KHS organizowanych przez różne szkoły należące do stowarzyszenia. Była to okazja do spotkania z takimi osobami jak członkowie rodziny Z. Herberta ( Katarzyna Herbert- żona poety i Rafał Żebrowski- siostrzeniec), podsumowanie konkursów poświęconych poecie oraz wymiany doświadczeń przez dyrektorów i nauczycieli szkół herbertowskich.

Od 2013 r. nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji społecznej Czytam w Podróży Herberta, propagując wśród elblążan twórczość poety i budując pozytywny wizerunek szkoły.

Co roku od przyjęcia sztandaru, dla upamiętnienia rocznicy tego wydarzenia, organizowane jest Święto Szkoły. Mają wówczas miejsce różnorodne działania, angażujące całą społeczność szkolną, których bohaterem jest Zbigniew Herbert.

Od kilku lat organizowane są konkursy: poezji, plastyczne, wiedzy - związane z życiem i twórczością poety. Działa również Herbert News – internetowy program informacyjny upowszechniający wiedzę o wydarzeniach mających miejsce w szkole.

Nasi uczniowie biorą również udział (zdobywają nagrody i wyróżnienia) w ogólnopolskich konkursach organizowanych pod patronatem Klubu Herbertowskich Szkół.

Dla zainteresowanych sylwetką naszego patrona – przygotowaliśmy garść informacji pod hasłem „Wszystkie(?) twarze Herberta”.