Rozgrywki Ligowe

Na terenie miasta Elbląg od stycznia do czerwca 2019 r. swoją działalność kontynuował SMOK PZKosz, czyli Szkolny Młodzieżowy Ośrodek Koszykówki Polskiego Związku Koszykówki. Program upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży szkolnej dla dziewcząt i chłopców z klas 4-6, finansowany przez Polski Związek Koszykówki ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, który ma na celu wspólną budowę przyszłości koszykówki w Polsce.

Program daje możliwość przygotowania ogólnorozwojowego i sprawnościowego oraz naukę i doskonalenie umiejętności gry w koszykówkę dzieci w nim uczestniczących. W naszym mieście istnieją ośrodki męskie znajdujące się w Szkole Podstawowej nr 15 i 18 oraz żeńskie w Szkole Podstawowej nr 11 i 15. Głównym celem projektu jest zachęcenie dziewcząt i chłopców do uprawiania koszykówki i pokazanie im, że można aktywnie spędzić czas na treningach, a nie tylko przed komputerem. Dzieci, które przychodziły systematycznie na zajęcia polepszyły swoje umiejętności motoryczne. Na zajęciach pracowały głównie nad elementami technicznymi, ale nie tylko. Były gry i zabawy z elementami koszykówki, a także różne ćwiczenia i formy dodatkowe, doskonalące elementy techniczno – taktyczne tej dyscypliny. Szkoła Podstawowa nr 15 i 18, to małe placówki, jednak uczniowie bardzo chętnie i licznie uczęszczali na treningi, co zaczęło przynosić spore efekty. Dziewczęta występują obecnie w Pomorskiej Lidze Koszykówki, gdzie mają możliwość zaprezentowania swoich zdobytych umiejętności w meczach ligowych. Chłopcy zajmują czołowe miejsca w Miejskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Do największych sukcesów w ramach treningów SMOK można zaliczyć: 2. miejsce dziewcząt klas 5-6 ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Finale Krajowym Mistrzostw Polski Szkół Podstawowych, 1. miejsce dziewcząt w Ogólnopolskim Turnieju Elbasket, 2. miejsce dziewcząt klas 5 i 3. miejsce klas szóstych w Międzynarodowym Turnieju Koszykówki Dziewcząt w Działdowie. Małą cegiełkę dołożyły też: Szkoła Podstawowa nr 18 - 1. miejsce i Szkoła Podstawowa nr 15 - 3. miejsce w Miejskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.

22.VI uczennica kl.5d sportowej, Victoria Rocka#7 wzięła udział w campie Marcina Gortata w Gdyni Rumi.Trenerami wspomagającymi byli Kacper Lachowicz "Kacpa"- motywator, Adam Waczyński, Karol Gruszecki, Kamil Chanas- reprezentanci Polski.
Sportowa aura, pełna entuzjazmu, radości i miłości do basketu ogarnęła nie tylko młodych 160 koszykarzy, ale także rodziców i trenerów. Każdy "gortacik" otrzymał piłkę, koszulkę i wiele innych prezentów, ale największą niespodzianką były wspólne zdjęcia z Marcinem Gortatem i autografy.
MG#13 - 12 sezonów w lidze NBA, jest super pozytywny, dowcipny, szczery, perfekcyjny, wszystkowidzący... w tym całym sportowym dniu potrafił znaleźć chwilę dla każdego.

M.K.