30 Lecie SP11

Dziennik elektroniczny

Librus 

Nasza szkoła na Facebook

Kalendarz roku szkolnego

 Kalendarz roku szkolnego 
Otwórz Panel

"Jedenastka" ma już 30 lat 

 

 

          Faktem jest, że niedawno otwierała swoje podwoje, a już na liczniku ma 30 lat. Mowa o Szkole Podstawowej  nr 11 im. Kornela Makuszyńskiego w Elblągu, która od przeszło tygodnia prowadzi wiele imprez związanych z obchodami jubileuszu.

Historia SP 11 w Elblągu sięga roku 1949, o czym nie wszyscy wiedzą. Niegdyś szkoła mieściła się w budynku przy ulicy Pocztowej, obok obecnego I Liceum, gdzie później swoją siedzibę miała Biblioteka Publiczna. Trwało to do początku lat 70 - tych, jednak budynku już nie ma. Obecna Szkoła Podstawowa nr 11 powstała w 1989 roku na osiedlu mieszkaniowym "Nad Jarem".

Bogusław Milusz, urzędujący dyrektor, na uroczystej akademii w dniu 25 października br. przybliżył te wydarzenia. "W 1987 roku zrodziła się potrzeba budowy nowej placówki oświatowej. 1 września 1987 roku odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod Szkołę Podstawową nr 11 w Elblągu. Historycznym momentem był pierwszy dzwonek 1 września 1989 roku w nowo oddanej części budynku - segmencie E. (...) Do szkoły najlepiej było dotrzeć w gumowcach, aby pokonać wszechobecne błoto".

Dzień ten był pełen wspomnień, przeżyć i wzruszeń. Dyrektor powitał swoich poprzedników, jednocześnie podkreślając ich wpływ na obecny kształt szkoły:

Zofię Sajczyńską,

Ryszarda Zgirskiego,

Krystynę Spiechowicz,

Hannę Trybińską.

Na uroczystości nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządu, dyrektorów placówek ościennych, a także absolwentów, uczniów, rodziców i sympatyków szkoły.

Dyrektor w swoim wystąpieniu nawiązał do wieloaspektowych działań, które przyniosły prestiżowe certyfikaty, spektakularne sukcesy zawodników piłki koszykowej w postaci I, II, III miejsca w Mistrzostwach Polski dziewczynek i chłopców na przestrzeni lat 1995 - 2019.

Historią szkoły stało się również powołanie do życia w 1999 roku Gimnazjum nr 4, kiedy "Jedenastka" stała się Zespołem Szkół nr 1. Niezwykle ważnym dniem w życiu szkoły był 25 listopada 2011 roku, kiedy to dwie placówki wchodzące w skład zespołu celebrowały uroczystość nadania sztandarów. Patronem szkoły podstawowej został Kornel Makuszyński, a gimnazjum Zbigniew Herbert. To zaszczytny moment, kiedy społeczność szkolna weszła w skład elitarnego Klubu Szkół Herbertowskich i grona Szkół Kornelowskich.

Zarówno nauczyciele jak i uczniowie w zorganizowanie uroczystości 30 - lecia włożyli wiele wysiłku i inwencji twórczej. Przykładem tego były szkolne korytarze, które przeszły metamorfozę. To właśnie tam można było obejrzeć pamiątki z minionych lat, skrzętnie gromadzone przez nauczycieli i absolwentów. Zebrało się tego niemało. Kroniki, albumy i zdjęcia kusiły odwiedzających, aby choć chwilę poświęcić skarbom z przeszłości i odnaleźć siebie lub znajomych ze szkolnej ławy.

Uczniowie, pomni doniosłości chwili, chętnie wystawiali swoje prace, które zachwycały należytą starannością i zachęcały do obejrzenia tych, jakże urokliwych, galerii.

Nie obeszło się również bez wystawy twórczości literackiej, gdzie swoich sił próbowali uczniowie i absolwenci. Spod ich piór wyszły prace pod znaczącym tytułem: „Wspomnienia niebieskiego mundurka". Adepci sztuki słowa poradzili sobie z zadaniem, a najciekawsze prace zyskały pochwałę szkolnego jury.

W ciągu kolejnych dni obecni uczniowie spotkali się z absolwentami SP 11 na licznych prelekcjach, by przekonać się, że wystarczy chcieć, aby osiągnąć niebywałe życiowe sukcesy.

Niezapomnianych emocji dostarczył Quiz Wiedzy o SP 11 dla absolwentów „Jedenastki”. Zgromadzeni rodzice, byli uczniowie jubilatki, z pomocą swoich pociech – gospodarzy imprezy, utworzyli dwie drużyny: „Wzorowych” i „Celujących” . Zmierzyli się ze sobą w nietypowych i jakże emocjonujących  konkurencjach. Ileż dobrych wspomnień powróciło! Wzruszeń i pozytywnej energii nie było końca. Niewielu spodziewało się, że tyle radości może sprawić dorosłym zwycięzcom zdobycie pamiątkowych medali i słodkich prezencików oraz wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

Zwieńczeniem obchodów stała się perłowa gala, w której wzięli udział liczni goście, sympatycy szkoły, absolwenci i rodzice. Dumni gospodarze przygotowali wspaniałą uroczystość, przywołując ducha przeszłości. Łzy wzruszenia wśród licznej widowni świadczyły o trafności słów padających ze sceny. Międzypokoleniowe występy uczniów, absolwentów i nauczycieli były dowodem na to, że  „Jedenastkę” tworzą mali i duzi o wielkich sercach.     

Wprawdzie "Jedenastka" obchodzi dopiero 30 – lecie, jednak osiągnęła wiele, wspięła się na wyżyny nauki i sportu. Jesteśmy przekonani, że jeszcze niejednokrotnie zapisze się w historii Elbląga. Spod jej skrzydeł wyszli absolwenci, którzy zdobywają wysokie awanse zawodowe, sięgają po laury w wielu dyscyplinach sportowych. Można śmiało stwierdzić, że jest to szkoła, która w swoich szeregach zgromadziła ludzi kreatywnych i z pasją, ludzi, którzy swoją wiedzę i zaangażowanie przekazują kolejnym rocznikom.

"Jedenastko" życzymy Ci kolejnych lat sukcesów.  

 

ozio_gallery_nano

Nasza szkoła 360°

360 0421 Stitch XHC 1600x800 800x400
 

Nasza szkoła 360O

Zdjęcia 360o.

Prace naszych uczniów

prace uczniw
 

Prace naszych uczniów

Zobacz galerię prac naszych uczniów na Facebooku.