Ocenianie kształtujące

Dobiega końca rok szkolny i czas podsumować pracę z elementami OKeja

Od września nauczyciele i uczniowie intensywnie pracowali nad wdrażaniem OKeja w naszej szkole.
Wszystko zaczęło się od celu lekcji i kryteriów sukcesu, bo dobrze jest wiedzieć po co się uczymy! W kolejnych etapach pojawiały się metodniki, patyczki, informacja zwrotna, współpraca z rodzicami czy podsumowanie lekcji i jej monitorowanie. Pokazywaliśmy zadowolenie kciukiem do góry lub dawaliśmy żółtą kartkę gdy nie nadążaliśmy za nauczycielem. Dzięki takiej współpracy, wiedzieliśmy na bieżąco co potrafimy, a co należy jeszcze powtórzyć i jak.

Największą korzyścią ze stosowania oceniania kształtującego jest wzrost świadomości i kontroli nad procesem nauczania i uczenia się oraz podniesienie motywacji do nauki uczniów. Bieżąca współpraca z rodzicami czy otwarte lekcje pozwoliły systematycznie wyrównywać szanse edukacyjne oraz modyfikować podejmowane działania.

Pełni wartościowych doświadczeń podsumowaliśmy pracę z OK. również z uczniami, którzy pozytywnie zaopiniowali wprowadzane innowacje, co daje nam, nauczycielom, siłę i motywację do dalszych działań!

Magdalena Szyk-Wojtkiewicz