Trochę historii

Dziennik elektroniczny

Librus 

Nasza szkoła na Facebook

Kalendarz roku szkolnego

 Kalendarz roku szkolnego 
Otwórz Panel

Obraz3 copy

Szkoła Podstawowa nr 11 nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby  twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się  stworzyć szkołę taką, jaką widzimy  dzisiaj – przyjazną i otwartą na nowe.

Jak to się zaczęło…

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku nasze miasto rozrastało się  w swoich granicach. W północnej jego części z roku na rok przybywało bloków nowego osiedla Nad Jarem.

W 1987 roku zrodziła się potrzeba budowy nowej placówki oświatowej. Decyzja ówczesnego prezydenta miasta Elbląga była początkiem drogi prowadzącej do powstania naszej szkoły. 1 września 1987 roku odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod Szkołę Podstawową nr 11 w Elblągu. 

Historycznym momentem był pierwszy dzwonek rozpoczynający 1 września 1989 r. zajęcia w nowo oddanej części budynku- segmencie E. Trwały  wtedy jeszcze prace budowlane. Do szkoły było wówczas najlepiej dotrzeć w  gumowcach, aby pokonać wszechobecne błoto. W tych trudnych warunkach pracę rozpoczęli  nauczyciele i uczniowie nowej szkoły - pod kierownictwem dyrektor Zofii Sojczyńskiej. Uczniami było wówczas 650 (sześćset pięćdziesięcioro) najmłodszych  mieszkańców osiedla – uczących  się w 20 oddziałach  klas 0-III pod opieką 26 nauczycieli. Już w następnym roku pieczę nad rozwijającą się placówką przejął dyrektor  Ryszard Zgirski, dotychczasowy nauczyciel wychowania fizycznego w II LO w Elblągu. W tym też roku przybyło  nowych oddziałów – do lasy VI.  Dwa lata później nasza szkoła działała już jako ośmioklasowa szkoła podstawowa z 67 klasami, w których uczyło się 1925 uczniów prowadzonych przez 110 nauczycieli. W 1993 roku szkołę ukończyli pierwsi absolwenci. Było to 184 uczniów. Najlepsi z nich otrzymali nagrody rzeczowe zakupione za kwotę pół miliona złotych!

Dążeniem władz miasta oraz dyrekcji było uruchomienie hali sportowej, które nastąpiło w grudniu 1992 roku. Specjalnością naszej „jedenastki”  stała się koszykówka w której od początku odnosiliśmy spektakularne zwycięstwa.  Do najważniejszych w tym czasie należą zdobycie tytułów mistrza województwa elbląskiego w kategorii dziewcząt i chłopców. Możemy poszczycić się też tytułem wicemistrza Polski w koszykówce chłopców w 1995 roku i sukcesem – wysokie trzecie lokaty- na Międzynarodowym Turnieju Koszykówki w Rennes w 1996 r. i w Wiedniu w 1999 roku. W roku szkolnym 1996/97 SP 11 stała się szkołą sportową. Wówczas to dotychczasowa aula, po dostosowaniu do potrzeb sportowych, przestała pełnić tylko funkcję kulturalno-reprezentacyjną. W kolejnych latach sportowcy, przygotowywani przez wielu trenerów, odnosili spektakularne zwycięstwa. Do najważniejszych można zaliczyć te w koszykówce:

III miejsca w Mistrzostwach Polski: 2003 rok /chłopcy J. Kociołek/

II miejsce w Mistrzostwach Polski: 1995 rok /chłopcy T. Szuszkiewicz/, 2004 rok /chłopcy B. Milusz/, 2019 rok /dziewczynki M. Kołacka/

I miejsce w Mistrzostwach Polski: 1998 rok /dziewczynki L. Lotkowski/, 2001 /chłopcy J. Kociołek/, 2004 rok /dziewczynki A. Prus/,

Doczekaliśmy się wśród naszych wychowanków reprezentantów Kadry Narodowej Polski: Stanisław Prus, Karolina Krajniewska, Mateusz Kostrzewski, Krzysztof Krajniewski, Anna Spychała, Aleksandra Majewska, Bartosz Majewski, Mateusz Stawiak, Przemysław Zamojski, Oskar Życzkowski. Ci dwaj ostatni osiągnęli sukcesy wagi światowej w bieżącym roku:

Przemek Zamojski- brązowym medalistą Mistrzostw Świata 2019 3x3

Oskar Życzkowski- srebrny medalista Mistrzostw Europy dywizji B 2019

Śmiało można stwierdzić, że  w Elblągu nie ma wydarzeń sportowych, w których nie zaistnieliby uczniowie „Jedenastki”. Bardzo ciekawym przedsięwzięciem realizowanym przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły jest El-basket- ogólnopolski turniej koszykówki dla uczniów szkół podstawowych, którego początki sięgają 1993 roku, kiedy to po raz pierwszy odbyła się u nas Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży Szkolnej.

Warunki pracy naszych sportowców i ich trenerów ciągle się poprawiały. Dzięki prowadzonym pracom remontowym hala sportowa i zaplecze socjalne (sauna, łazienki i szatnie) nabierały coraz nowocześniejszego kształtu. Prawdziwym przełomem w sportowym życiu szkoły było otwarcie Orlika 28 marca 2011r. Kompleks sportowy, pierwszy w Elblągu, powstał dzięki udziałowi miasta w programie rządowym „Moje boisko Orlik 2012”. W 2017 r. sportowa baza szkoły została wzbogacona o tartanową bieżnię i trawiaste boisko do piłki nożnej.

Obecnie, oprócz obiektów sportowych, mamy pięknie wyremontowane łazienki, korytarze, sale lekcyjne wzbogacone o sprzęt komputerowy i multimedialny, zielone, zadbane otoczenie szkoły, a wszystko to dzięki staraniom dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uprzejmości włodarzy miejskich. Obecnie w budynku uczy się 652 uczniów w 27 oddziałach.

Czekamy na kompleksowy remont szkoły.

Nasza szkoła nie sportem tylko stoi. Możemy poszczycić się wysokim poziomem nauczania, sukcesami naszych uczniów i nauczycieli, absolwentami spełnionymi zawodowo. Dbamy o poziom kształcenia, wprowadzamy liczne działania nowatorskie – innowacje i eksperymenty pedagogiczne. Bierzemy udział w ogólnopolskich projektach naukowych.

Ciekawostką  jest fakt, że wychowankowie SP 11 zaistnieli na szklanym ekranie. Już w 1992 roku Stanisław Prus wraz z kolegami wygrał telewizyjną Listę Mini przebojów, a   w roku 1999 inny uczeń- Paweł Dolny – zajął II miejsce w Telewizyjnym Konkursie Matematycznym Szalone Liczby.

Trudno jest podsumować działania uczniów i nauczycieli w ciągu 30 lat istnienia placówki, ale nie możemy, chociaż wspomnieć o talentach artystycznych: wokalnych, plastycznych, aktorskich- jaki mogliśmy w tym czasie szlifować. W naszej szkole, oprócz przedmiotowych, działały koła: teatralne, kabaretowe, dziennikarskie, plastyczne, fotograficzne, szachowe, ekologiczne, wolontariatu, gier planszowych. Uczniowie odnosili sukcesy we wszystkich tych dziedzinach, a w ostatnim roku szkolnym, nasza uczennica Katarzyna Mital została wicemistrzem Polski w grze planszowej Rummikub.

Potwierdzeniem naszych wieloaspektowych działań są prestiżowe certyfikaty wśród których wymienić można między innymi:

 • Certyfikat Zielonej Flagi
 • Szkoły Ekologicznej
 • Szkoły Prowadzącej WF z Klasą
 • Szkoły z Klasą 2.0
 • Szkoły Lidera e-Twinning
 • Szkoły Promującej Bezpieczeństwo
 • Szkoły Przyjaznej Środowisku
 • Szkolnego Odkrywców Talentów
 • Szkoły Promującej Zdrowie
 • Szkoły bez Przemocy
 • Szkoły Mistrza Segregacji
 • należymy do Klubu Szkół UNICEF
 • szkoła bardzo mocno współpracuje z Miejskim Centrum Wolontariatu
 • od 2017 roku Szkoła Podstawowa nr 11 w Elblągu jest miejskim sztabem głównym WOŚP

Nowy etap w życiu szkoły jest związany z  reformą szkolnictwa. Od września  1999 roku powstało  Gimnazjum nr 4. Nasza „jedenastka” stała się Zespołem Szkół nr 1.

Niezwykle ważnym dniem  w życiu szkoły był 25 listopada 2011 roku – wówczas dwie placówki wchodzące w skład zespołu celebrowały uroczystość nadania sztandarów. Patronem szkoły podstawowej został Kornel Makuszyński, a gimnazjum -  Zbigniew Herbert. Od tej pory weszliśmy w skład elitarnego Klubu Szkół Herbertowskich i   grona Szkół Kornelowskich.  Ostatnia reforma  spowodowała,  że w  minionym roku zakończyło działalność Gimnazjum nr 4 im. Zbigniewa Herberta. Od 2017 roku staliśmy się  ponownie Szkołą Podstawową nr 11 im. Kornela Makuszyńskiego.

Tak w wielkim skrócie wygląda 30-letnia historia Szkoły Podstawowej nr 11 im. Kornela Makuszyńskiego w Elblągu.

30 lat to niewiele w porównaniu z innymi szkołami w mieście, ale ponieważ jest to najmłodsza placówka,  jesteśmy przekonani, że jeszcze niejednokrotnie zapisze się w historii Elbląga. Absolwenci naszej placówki  zdobywają wysokie stopnie naukowe na różnych uczelniach, sięgają po laury w wielu dyscyplinach sportowych, a przede wszystkim w koszykówce.  Jednak najbardziej cieszy nas fakt, że są wspaniałymi obywatelami, rodzicami, działaczami społecznymi.

Zobacz też Oś czasu SP11

Nasza szkoła 360°

360 0421 Stitch XHC 1600x800 800x400
 

Nasza szkoła 360O

Zdjęcia 360o.

Prace naszych uczniów

prace uczniw
 

Prace naszych uczniów

Zobacz galerię prac naszych uczniów na Facebooku.