Projekty w ramach Erasmus+

Dziennik elektroniczny

Librus 

Nasza szkoła na Facebook

Plan lekcji

 plan lekcji 320x193 
Otwórz Panel

Bez nazwy 145x240

To właśnie dziś, wczesnym porankiem 7 wspaniałych z JEDENASTKI z Paniami Magdą i Mirką wyruszyło w drogę do ciepłych zakątków Bułgarii. A wszystko to za sprawą projektu o wdzięcznym tytule WATER, który realizuje SP 11 w ramach środków z programu Erasmus+. Celem eksploracji nieznanych lądów jest kształcenie kompetencji językowych, poszerzanie wiedzy o zasobach naturalnych - wodzie oraz poznanie kultury i zwyczajów bułgarskich :-) Prawie cały dzień spędziliśmy w podróży, ale wieczorem udaliśmy się na spacer po Sandanski oraz pyszną kolację z eklerem na deser!

Pozdrawiamy!

UWAGA: ARTYKUŁ ZOSTAŁ ZAKTUALIZOWANY : 10-02-19 08:50


 

WATER PROJECT – BUŁGARIA – DZIEŃ 2
Dziś uczestnicy projektu WATER – uczniowie i nauczyciele z Bułgarii, Rumunii i Polski – poznawali się podczas wspólnych aktywności. Dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Sandanski: zobaczyliśmy wspaniałe jezioro, rzekę, malownicze parki i inne turystyczne zakątki. W zbiornikach wodnych pobraliśmy próbki wody, aby poddać ją potem analizie – zgodnie z ideą projektu poznajemy jej zasoby. Następnie, odwiedziliśmy miasta Melnik (najmniejsze miasto w Bułgarii, w którym mieszka 200 osób) oraz Rozhen i tamtejsze opactwo na szczycie góry.
Krajobraz Bułgarii jest bardzo górzysty, co potęguje nasze wrażenia☺ Uczniowie mieli okazję rozwijać umiejętności komunikacyjne i językowe! Posmakowaliśmy również bułgarskich przysmaków: sery, sałatki, golonkę (tak, tak - też ją tu jedzą) czy pyszne ciasta oraz lody! Podsumowaniem dnia była zabawa w fantastycznej restauracji luksusowego hotelu, suto zastawione stoły i tradycyjne tańce bułgarskie ☺ Wrażenia niesamowite!


Erasmus+ w Katuntsi - dzień 3
Dzień trzeci krótkoterminowej wymiany uczniów pod okiem nauczycielek języka angielskiego spędziliśmy na zwiedzaniu szkoły w Katuntsi. Poznaliśmy grono pedagogiczne, zwiedziliśmy zakątki szkolnych korytarzy, klasy, poznaliśmy chyba wszystkich uczniów - bo jest ich "aż" 70! Przedstawiono prezentacje ze wszystkich szkół partnerskich - Rumunii, Bułgarii i Polski. Nasi uczniowie wypadli znakomicie! Gospodarze przygotowali znakomity program artystyczny - były tańce i pieśni ludowe! Podczas poczęstunku mieliśmy okazję spróbować słodyczy i pieczywa bułgarskiego. Powitani zostaliśmy chlebem i solą przez dyrekcję szkoły Panią Pavlinę :-)
Po wizycie w szkole odwiedziliśmy elektrownię wodną w Gorno Spanchevo, która jest ogromna. Dzięki pracownikom dowiedzieliśmy się jak produkowana jest energia wodna i jakie maszyny są do tego potrzebne.
Dzień pełen wrażeń:-)


WATER w Bułgarii – dzień 4
Czwartkowy ranek spędziliśmy zwiedzając muzeum w Sandanski. Podziwialiśmy historyczne wykopaliska, posłuchaliśmy historii o Spartakusie i wykonaliśmy własnoręcznie ciekawe mozaiki z symbolem Bułgarii – różą. Następnie zwiedziliśmy ruiny bazyliki w tym mieście. Kolejnym punktem harmonogramu były źródła mineralne z gorącą wodą (75stopni Celsjusza) w okolicznych miejscowościach. Następnie, wybraliśmy się na długi spacer malowniczym bułgarskim krajobrazem, aby podziwiać wykopaliska starożytnego zamku Heraclea Sintica i posłuchać legendy o starożytnych ludach zamieszkujących te ziemie.


CZAS PODSUMOWAŃ – ERASMUS + w Bułgarii 

Podczas przedostatniego dnia mobilności w Bułgarii, uczestnicy projektu Water podziękowali sobie za dotychczasową pracę i podsumowali działania w projekcie. W tym celu udaliśmy się do liceum o profilu rolniczym w Sandanski. Mieliśmy okazję zobaczyć rezultaty zrealizowanych projektów w ramach środków unijnych, najnowocześniejszy sprzęt laboratoryjny i wyremontowaną halę sportową. Uczniowie badali zebrane próbki wody w różnych miejscach Bułgarii oraz poznawali właściwości innych cieczy (mleko, soki). Potem, w Sali konferencyjnej, podsumowano dotychczasowe działania, opiekunowie z poszczególnych krajów dzielili się rezultatami projektu i nastąpiła wymiana podarunków. Każdy uczeń otrzymał po dwa prezenty z krajów partnerskich.  Ekipy z Polski i Rumunii złożyły podziękowania na ręce burmistrza Sandanski, dyrektora szkoły w Katuntsi, koordynatora projektu, nauczycieli oraz uczniów. Każdy otrzymał certyfikat uczestnictwa w mobilności. To był wspaniały dzień! 

 

 

ozio_gallery_jgallery