ZBIGNIEW HERBERT- WYBITNY POLSKI POETA, DRAMATURG, ESEISTA I NIEKWESTIONOWANY AUTORYTET MORALNY- od 19 listopada 2009 roku jest patronem Gimnazjum nr 4 w Elblągu

Od 2011 r. staliśmy się 20. członkiem elitarnego Klubu Herbertowskich Szkół- stowarzyszenia skupiającego szkoły noszące imię poety w Polsce i na świecie.

25 listopada 2012 r. odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru- symbolu naszej szkoły.

Od 2012 r. do 2015 r. delegacje nauczycieli wraz z przedstawicielami młodzieży ( poczet sztandarowy i zwycięzcy konkursu o życiu i twórczości patrona) brali udział w corocznych zjazdach KHS organizowanych przez różne szkoły należące do stowarzyszenia. Była to okazja do spotkania z takimi osobami jak członkowie rodziny Z. Herberta ( Katarzyna Herbert- żona poety i Rafał Żebrowski- siostrzeniec), podsumowanie konkursów poświęconych poecie oraz wymiany doświadczeń przez dyrektorów i nauczycieli szkół herbertowskich.

Od 2013 r. nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji społecznej Czytam w Podróży Herberta, propagując wśród elblążan twórczość poety i budując pozytywny wizerunek szkoły.

Co roku od przyjęcia sztandaru, dla upamiętnienia rocznicy tego wydarzenia, organizowane jest Święto Szkoły. Mają wówczas miejsce różnorodne działania, angażujące całą społeczność szkolną, których bohaterem jest Zbigniew Herbert.

Od kilku lat organizowane są konkursy: poezji, plastyczne, wiedzy - związane z życiem i twórczością poety. Działa również Herbert News – internetowy program informacyjny upowszechniający wiedzę o wydarzeniach mających miejsce w szkole.

Nasi uczniowie biorą również udział (zdobywają nagrody i wyróżnienia) w ogólnopolskich konkursach organizowanych pod patronatem Klubu Herbertowskich Szkół.

Dla zainteresowanych sylwetką naszego patrona – przygotowaliśmy garść informacji pod hasłem „Wszystkie(?) twarze Herberta”.