Projekty w ramach Erasmus+

Water- dzień piąty mobilności

Ostatni dzień, trwającego w SP11 w Elblągu spotkania międzynarodowych grup nauczycieli i uczniów, rozpoczął się od udziału w szkolnym Festynie Rodzinnym organizowany od wielu już lat. Dzięki bogatej, interesującej formule pojawili się zarówno nauczyciele, dyrekcja jak i rodzice, uczniowie i lokalni mieszkańcy. Goście z Bułgarii i Rumunii zostali uroczyście powitani przez Pana Dyrektora i przystąpili do zwiedzania stoisk i konsumpcji smakołyków przygotowanych przez rodziców.
Uczniowie od tej pory pozostawali pod opieką polskich rodzin goszczących, aby w ich towarzystwie zgłębiać kulturę i zwyczaje naszego kraju. Nauczyciele natomiast udali się na wycieczkę do Malborka, aby zwiedzić największą w Europie średniowieczną budowlę z cegły -Zamek Krzyżacki.

Na koniec dnia odbyło się uroczyste pożegnanie i zakończenie spotkania w Hotelu Arbiter w Elblągu. Dzięki wspaniałej atmosferze i atrakcjom w postaci pokazu tanecznego czy tortu z flagami państw uczestniczących w projekcie uczestnicy spędzili wspólnie miło czas. Wszyscy otrzymali certyfikaty oraz prezenty od drużyn współpracujących w projekcie WATER. Czas pożegnań był bardzo wzruszający, ale wszyscy obiecali sobie pozostać w kontakcie i kontynuować współpracę w dalszych projektach unijnych.
To był bardzo ciekawy, choć intensywny tydzień. I chociaż w poniedziałek wszyscy wrócimy do codzienność, wyjątkowe wspomnienia pozostaną w Naszych sercach na długo

Projekt WATER Erasmus + dzień 4

Piątkowy poranek uczniowie z Polski, Rumunii i Bułgarii spędzili na zajęciach w laboratorium w Elbląskim Parku Technologicznym w Elblągu na zajęciach „Dwutlenek Węgla – efekt cieplarniany”. Było intensywnie, ciekawie i zabawnie. Nie obyło się bez wielkiego BUM, co przyniosło wiele frajdy.

Następnie, goście wpadli z krótką wizytą do Biura Variustur – partnera projektu i odwiedzili pobliski pomnik Ofiar Grudnia 1970.

Następnie, zwiedzając malowniczą okolicę, pojechaliśmy do Fromborka, aby zwiedzić. Wierzę Radziejowskiego z wahadłem Foucaulta obrazującym ruch słońca wokół ziemi czy Archikatedrę z koncertem organowym. Po obiedzie chwila relaksu na seansie w Planetarium i wizyta w Muzeum M. Kopernika oraz dalej spacer do portu.

I tak zakończyliśmy czwarty już dzień wizyty Naszych Gości podczas 3 spotkania projektowego realizowanego projektu WATER w ramach programu Erasmus+. Jutro czeka nas pełen wrażeń Family Day i Festyn Rodzinny.

IMG 20190530 134353 800x600

Projekt WATER - dzień 3

Dziś odbył się rejs statkiem po Kanale Elbląskim. To jedyny tego typu obiekt na Świecie . Płyniemy rzeką Elbląg, Jeziorem Druzno i podziwiamy rezerwat przyrody, w którym występuje m.in. orzeł bielik - 16 gniazd, liczne skupiska kaczek, łabędzi oraz mnóstwo różnych ptaków. Dalej właściwym korytem kanału dopływamy przez 5 pochyli aż do Buczyńca, gdzie stoi pomnik niemieckiego architekta kanału - Georga Jacoba Steenke. Kanał powstał w latach 1844- 1860, pierwsze rejsy z płodami rolnymi, sosną do produkcji masztów od 1861 roku. Obiad, kawa, lody w najbardziej znanej lodziarni - kawiarni w całej okolicy u Jankowskich w Pasłęku, które są produkowane od pokoleń na naturalnych składnikach. Na finał dnia rekreacja na super placu zabaw - warto by być !!! Opaleni i zrelaksowani wróciliśmy do Elbląga i oczekujemy na kolejny dzień wspólnych przygód!

WATER dzień 2

IMG 20190529 100141 700x525

Zgodnie z celami projektu, dziś uczestnicy mobilności mieli okazje poznać uroki nadmorskich miejscowości. Sopot przywitał nas trochę pochmurną i wietrzną pogodą, ale zapierające dech w piersiach widoki wynagrodziły wszelkie niedogodności.

Spacer ulicą Długą w Gdańsku wywarł na gościach ogromne wrażenie, a zwiedzanie Narodowego Muzeum Morskiego przybliżyło historię portów morskich.
Na koniec dnia nauczyciele i uczniowie relasowali się spacerując po plaży w Stegnie.
Dzięki towarzystwu naszego przewodnika Bogdana Uhryna i jego ogromnej wiedzy partycypanci mobilności poznali Żuławy Wiślane.

PROJEKT WATER W SP 11 – DZIEŃ I

28 maja w Szkole Podstawowej nr 11 odbyła się ceremonia otwarcia III międzynarodowego spotkania projektowego związanego z uczeniem się i nauczaniem w ramach projektu WATER realizowanego ze środków unijnych programu Erasmus+. Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i rodzice uroczyście powitali gości z Bułgarii i Rumunii – krajów partnerskich.

W programie artystycznym znalazł się taniec polonez, polskie piosenki, koszykarski show oraz pokaz tańca nowoczesnego. Reprezentacje krajów partnerskich przygotowały prezentacje o dotychczasowych działaniach w projekcie i wypracowanych rezultatach.

Kolejnym punktem dnia była obserwacja lekcji języka anielskiego dla nauczycieli oraz zajęcia integrujące grupę dla uczniów.

Po oficjalnej części zagraniczni goście zwiedzali szkołę oraz uczestniczyli w zajęciach eksperymentalnych, dzięki którym poznawali właściwości wody.

Goście są pod wrażeniem naszej szkoły i miasta. Liczymy tylko na lepszą pogodę w kolejnych dniach.

KOORDYNATORZY PROJEKTU

M. SZYK-WOJTKIEWICZ