W ciągu ostatnich dwóch dni w naszej szkole odbyły się "zielone lekcje" w ramach zajęć edukacji przyrodniczej. Była to pierwsza, ale zapewne nie ostatnia lekcja przyrody na żywo. Warsztaty te miały na celu zapoznanie uczniów z rodzimym gatunkami ptaków drapieżnych. Pokaz składał się z kilku etapów. Na początku omówiona została budowa ptaka i jego przystosowanie do środowiska w formie przystępnej dla każdego ucznia. Następnie prowadzący przeszli do elementów najbardziej emocjonujących, a mianowicie prezentacji żywych ptaków. Uczniowie na przykładzie sowy płomykówki "Fary" mogli dowiedzieć się, co to jest szlara oraz w jaki sposób zbudowana jest głową i oczy sowy. W części drugiej zaprezentowano sokoły (pustułkę Hektora oraz sokoła wędrownego Santosa). Omówiono szczególne cechy tej grupy ptaków. W części ostatniej zaprezentowany został Jastrząb o imieniu Harry. Najwięcej emocji wśród naszych uczniów wzbudził jednak pokaz bezszelestnego lotu tych ptaków drapieżnych. Podsumowaniem tych wspaniałych warsztatów była możliwość zrobienia sobie zdjęcia z siedząca na ramieniu sowa płomykówka Farą. Najlepszym podsumowaniem "zielonej lekcji" był zapał uczestników oraz pełne uznania opinie naszych uczniów.

M. Przeździecka