10 czerwca 2022 roku uczniowie z klas IV B, IV C, V D wyruszyli na szkolną wycieczkę. Pierwszym miejscem, które zwiedzili były ruiny zamku w Wenecji na Paukach. Była to jedna z atrakcji, które odwiedzili przy okazji zwiedzania Biskupina. W planach było spotkanie z Diabłem Weneckim i choć ruszyli wartko szlakiem ruin, tym razem rzeczonego gagatka nie udało się zobaczyć. Jednak przy przylegającym terenie wycieczkowym mogli dokładnie przyjrzeć się machinom oblężniczym, które odwzorowano w pełnej skali i krasie. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak faktycznie wyglądało kiedyś atakowanie zamków.

Nieopodal odwiedzili Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, gdzie zaaranżowany został węzeł kolejowy ze stojącymi na torach lokomotywami i różnego rodzaju wagonami i sprzętem kolejowym. Uczniowie mogli wsiąść do lokomotywy i choć na chwilę poczuć ducha historii, dla mniej odważnych były wagony pasażerskie z oryginalnymi drewnianymi ławeczkami.

Kolejnym punktem wycieczki była podróż wąskotorówka do Biskupina. Tam zwiedzali muzeum archeologiczne na wolnym powietrzu nazwane "polskimi Pompejami". Mogli również podejrzeć pracę twórców ludowych, którzy prezentowali dawne rzemiosło i sztukę, a także można było skosztować starodawnej kuchni. Uczniowie dowiedzieli się, że osada w Biskupinie była miejscem, gdzie realizowano plany zdjęciowe do polskich superprodukcji - "Ogniem i mieczem" i "Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem" - oba filmy w reżyserii Jerzego Hoffmanna.

Kiedy dzień chylił się ku końcowi, wszyscy wracali do domu. Można uznać, że wycieczka należała do udanych, o czym świadczyły zadowolone twarze uczestników i opiekunów.