Rokrocznie w styczniu Oddział Ziemi Elbląskiej PTTK w Elblągu organizuje złaz turystyczny „Śladami żołnierzy powstania listopadowego” do Fiszewa. Również i w tym roku nasza szkolna drużyna „Czarne Stopy” wyruszyła na szlak w kierunku Fiszewa. Tym razem wraz z opiekunami pod szkołą pojawiła się ósemka wspaniałych, dla których godzina 7 w sobotę nie kojarzy się z głębokim snem, lecz z przygodą, świeżym powietrzem, błotem.

Spod szkoły wyruszyliśmy raźnym krokiem w kierunku siedziby PTTK. Była to dla nas lekka rozgrzewka. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia pod PTTK zmuszeni byliśmy wsiąść do autobusu. Wiadomo, prawdziwy piechur gardzi pojazdami mechanicznymi, jednakże w tym przypadku zapomnieliśmy o swoich ambicjach i dostosowaliśmy się do grupy. Ku naszej radości po ok. 20 minutach jazdy mogliśmy opuścić autobus. W Jegłowniku poczuliśmy grunt po dogami, wprawdzie bardzo błotnisty, mokry – to i tak serca nasze radować się zaczęły, że o to kilometry błota, kałuż przed nami się rozpościerały. Celem naszym była miejscowość Ząbrowo. Po drodze mieliśmy dużo szczęścia, gdyż oczom naszym ukazały się piękne sarenki szukające o poranku pożywienia. W Ząbrowie czekała na nas smaczna nagroda. W miejscowym Barze właścicielka przywitała nas tradycyjnie świeżymi, domowymi wypiekami. Bar był bardzo przestronny, z ciepłym kominkiem, stołem do ping-ponga, piłkarzykami. Troszkę tam pogościliśmy się, pograliśmy i ruszyliśmy z pełnymi brzuszkami w dalszą trasę. W Fiszewie wzięliśmy udział w uroczystości upamiętniającej tragedię ze stycznia 1832 roku.

Następnie udaliśmy się do szkoły w Gronowie Elbląskim. Tu otrzymaliśmy pyszną grochówkę. Koleżanki nasze wzięły udział w konkursie krajoznawczo-historycznym i zdobyły nagrody rzeczowe: Karolina zdobyła I miejsce, a Natalia III. Wielkie gratulacje. Zorganizowany był również konkurs pieśni patriotycznej, niestety w tym roku nasza szkoła nie zgłosiła swojego udziału. Najwięksi nasi śpiewacy pozostali w Elblągu. Może za rok.

Wszystko co dobre szybko się kończy – niestety. W Gronowie Złaz został oficjalnie zakończony. Do Elbląga wróciliśmy autobusem. W drużynie naszej słychać był wprawdzie głosy, żeby wracać na pieszo, ale …

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy. Zapraszamy na następny Złaz.

Opiekunowie: Lucja Gniady, Andrzej Derenda, Sebastian Kutra