W dniu 1 grudnia w Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Mielczarskiego odbył się XVII Powiatowy konkurs wiedzy o HIV/AIDS. Termin konkursu został wybrany nieprzypadkowo, w tym dniu bowiem obchodzony jest Światowy Dzień AIDS, został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. W tym dniu na całym świecie odbywają się spotkania, wykłady, konkursy oraz kampanie poświęcone tej tematyce. Obchodom Światowego Dnia AIDS nierozłącznie towarzyszy Czerwona Kokardka, która jest symbolem solidarności z osobami zakażonymi HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi.

Konkurs odbył się z inicjatywy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Elblągu. Partnerami konkursu, którzy ufundowali nagrody dla laureatów, byli Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu oraz Fundacja „HUTENA”. Zadaniem konkursu jest popularyzacja rzetelnej wiedzy na temat HIV/AIDS wśród młodzieży, podniesienie świadomości społecznej dotyczącej profilaktyki. Jak jest ona ważna świadczą następujące dane… Co roku odnotowujemy w Polsce ok. 1200 zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 roku życia, ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane jest zakażenie. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 2017 r. zakażenie HIV stwierdzono u 22.038 osób, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać.

Każda szkoła mogła wytypować po 3 uczestników z klas gimnazjalnych. Nas reprezentowały uczennice:

Natalia Witkowska IIIA, Michalina Majewska Michalina IIIF i Natalia Kamińska kl IIIB. 3 miejsce udało się wywalczyć Natalii Witkowskiej!

Gratulacje! Podziękowanie za zaangażowanie należą się wszystkim dziewczętom. Aby zakwalifikować się do konkursu na tym etapie musiały pokonać 40 uczniów z naszej szkoły, ponadto zapoznać się z fachową, często trudną literaturą. Dzięki temu posiadają rozległą, merytoryczną wiedzę z tej dziedziny, którą mogą dzielić się z rówieśnikami i dorosłymi.

Anna Wawryszuk-pedagog szkolny
Halina Chodukiewicz - n-l biologii